NL – Coronadagboek Zara Callebaut – De Standaard (deel 1)

Teach For Belgium leerkracht Zara Callebaut geeft les op het Onze-Lieve-Vrouwe-instituut in Gent. Ze houdt op vraag van de Standaard een dagboek bij tijdens deze periode. De onderstaande drie artikels verschenen de afgelopen weken in de Standaard, wij zetten ze hier op een rijtje. 

‘In het begin was het nog: Yes, vakantie! Nu botsen leerlingen op de harde realiteit’

Het Vlaamse onderwijs staat voor een ongeziene uitdaging. Hoe gaat het eraan toe op het Onze-Lieve-Vrouwe-instituut, een beroepsschool in Gent? (door Simon Grymonprez)

Zara Callebaut (24) stapte twee jaar geleden in het onderwijs. Haar droom? Een toekomst waarin de sociaaleconomische achtergrond van jongeren hun toekomst niet langer bepaalt. En toen kwam de coronacrisis. Die hakt er hard in. De omstandigheden diepen de sociaal-economische kloof nog harder uit. Sommige leerlingen kan ze al weken niet bereiken. ‘Dat is niet hun schuld. Mijn leerlingen leven soms in bizarre situaties. Als je met tien in een appartement woont, kun je geen huiswerk maken.’

Callebaut is leerkracht Nederlands en Engels aan het Onze-Lieve-Vrouwe Instituut, een beroepsschool in hartje Gent. Via de organisatie Teach For Belgium, die zich inzet voor minder ongelijkheid in het onderwijs, is ze in het onderwijs terechtgekomen. Nochtans had ze gezworen nooit leerkracht te worden. Twee jaar later is Callebaut blij met haar keuze. ‘Ik vind de job van leerkracht fantastisch.’

De coronacrisis maakte die baan wel een stuk complexer, zeker in haar school. ‘Negentig procent van mijn leerlingen komt uit kansarme gezinnen. Velen onder hen hebben niet het Nederlands als thuistaal. Al twee weken probeer ik mijn klas in het vierde middelbaar een account te laten aanmaken op de website Quizlet. Op dit moment hebben vijf van de vijftien leerlingen dat gedaan.’

‘Je hebt toch altijd het idee dat je ze een beetje wil “redden”’

Ze stuurde wel wat taken uit de voorbije weken. ‘Maar veel heb ik er niet van teruggezien’, lacht ze. ‘Mijn leerlingen hebben een intrinsieke motivatie nodig. Die is helaas niet bij iedereen aanwezig. De overheid heeft ons gevraagd geen punten op taken of toetsen te geven. Maar dat is helaas iets wat mijn leerlingen juist heel snel begrijpen. We kunnen dus geen nul geven. Daarom hebben we als school beslist om ze toch een soort van punten te geven als ze een taak hebben doorgestuurd. Het cijfer telt niet echt mee, maar zo weet de klassenraad aan het eind wel wie al zijn taken gemaakt heeft. Hopelijk haalt dat iets uit.’

School als sociaal vangnet

‘Ik zie mijn leerlingen echt graag en beschouw ze ook als mijn kindjes’, zegt Callebaut. ‘Daarom had ik het in het begin echt heel moeilijk met deze situatie. En eigenlijk heb ik het er nog altijd heel moeilijk mee. Je hebt toch altijd het idee dat je ze een beetje wil “redden”. Maar in deze situatie kan ik gewoon niet veel doen.’

‘In het begin dachten mijn leerlingen nog: “Yes, vakantie!” Maar nu botsen ze op de harde realiteit’, zegt Callebaut. ‘Ze beseffen dat de grenzen deze zomer misschien dicht blijven, waardoor ze dus niet op vakantie kunnen gaan. Dat dringt door. Ik probeer geregeld te polsen hoe het met hen gaat. Voor veel leerlingen is het geen gemakkelijke periode. Dagelijks krijg ik berichtjes van leerlingen, bijvoorbeeld via sociale media, dat ze school missen. Dat is raar, want ze zijn normaal niet zo superpositief over school. Maar school is hun sociaal vangnet. Ze missen hun vrienden. En ook hun leerkrachten, denk ik.’ (lacht).

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

‘Veel reactie gekregen van mijn klas’

Het Vlaamse onderwijs staat voor een ongeziene uitdaging. Hoe gaat het eraan toe op het Onze-Lieve-Vrouwe-instituut, een beroepsschool in Gent? (door Simon Grymonprez)

‘Vandaag was echt een positieve dag,’ zegt Zara Callebaut over de eerste dag pre-teaching. ‘Natuurlijk was het, zoals op zoveel scholen, een spannende dag. Maar ik vond hem vooral positief, omdat ik zoveel reacties heb gekregen van mijn leerlingen. Je vóélt gewoon dat ze beseffen dat de vakantie voorbij is en dat ze weten hoe ernstig de situatie is.’

Zondagavond kondigde Callebaut aan dat er deze week een aantal verplichte taken volgt – dat deed ze via Instagram, het kanaal waarlangs ze haar leerlingen van de tweede graad het best bereikt. ‘Vanochtend heb ik ze gemaild met de concrete opdracht. Ik was de hele dag lang bereikbaar voor vragen en feedback. Van mijn klas van vijftien leerlingen hebben er twaalfoefeningen gemaakt. Dat is echt goed nieuws.’ De taken zijn niet heel omvangrijk, om de leerlingen niet te overweldigen. ‘Mijn leerlingen hebben geen ouders die uren naast hen zitten om uitleg te geven. Ze zijn helemaal op zichzelf aangewezen.’

Een op drie heeft geen laptop

Het schoolteam van het Onze-Lieve-Vrouwe-instituut, waar Callebaut lesgeeft, organiseert geen livesessies. ‘We zijn gebotst op het feit dat bijna een derde van onze leerlingen geen toegang heeft tot een laptop. De laptops van het project van Ben Weyts (N-VA) hebben we nog niet ontvangen. Daarom zien we ons genoodzaakt om ook papieren bundels uit te delen.’‘Mijn leerlingen zijn helemaal op zichzelf aangewezen’

Callebaut had vandaag nog wat tijd over om zich voor te bereiden op het moment dat de scholen weer opengaan. ‘Ik heb me verder verdiept in gedifferentieerd lesgeven. Als de school opnieuw opent, geef ik les aan leerlingen die op verschillende niveaus zitten. Differentiatie zit in het DNA van deze school. Maar aangezien ik alleen voor de klas sta, moet ik altijd op zoek naar nieuwe, creatieve manieren.’

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

‘Dit vergt ijzersterke discipline’

Het Vlaamse onderwijs staat voor een ongeziene uitdaging. Hoe gaat het eraan toe op het Onze-Lieve-Vrouwe-instituut, een beroepsschool in Gent? (door Simon Grymonprez)

Midden in een videogesprek met leerkrachten kwam het nieuws van de dag binnen: een deel van de scholen gaat naar alle waarschijnlijkheid open op 15 mei. ‘Ik heb het er meteen met mijn collega’s over gehad,’ zegt Zara Callebaut. ‘Hoe wij ons erbij voelen? Aan de ene kant is het natuurlijk zeer fijn dat er een datum is geprikt. Het biedt wat perspectief voor het onderwijs.’

‘Maar er blijven nog zoveel vragen over. Ten eerste maak ik me grote zorgen over mijn leerlingen. Tot 15 mei pre-teachen, en ook nadien nog, dat zie ik bij onze leerlingen echt niet gebeuren. Ze zijn met het nodige enthousiasme gestart met de taken deze week, maar het is de vraag of dat blijft duren. Van sommige collega’s hoor ik dat leerlingen gewoon niet reageren. Ze mijden contact met de school en ouders nemen hun telefoon niet op. Het wordt almaar moeilijker om leerlingen te bereiken.’

Hoe moet O.L.V.I. zich nu tot ‘anderhalvemeterschool’ transformeren? In het videogesprek kwamen meteen wat ideetjes naar boven, zoals eenrichtingsverkeer organiseren in de gangen. ‘We zijn een heel vindingrijk team’, zegt Callebaut. ‘Maar dit wordt wel heel moeilijk. We hebben bijvoorbeeld een kleine speelplaats. De infrastructuur is niet voorzien op social distancing.’

Het schoolgebouw is één zaak, de leerlingen een ander. ‘Ik hoor het allemaal graag, die anderhalve meter afstand houden. Maar zo’n ijzersterke discipline vragen van onze leerlingen zal niet evident zijn. Het is gewoon niet realistisch om dat van hen te verwachten.’

Callebaut heeft ook vragen over praktische zaken, zoals de mondmaskers. ‘De stem is hét instrument van de leerkracht. Als je met een mondmasker op moet spreken, ben je niet altijd duidelijk. Daarbovenop wordt je stem ook extra belast. Pas op: we zullen ons zeker aanpassen. Maar het is allemaal erg bizar.’ (sgy)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s